Державні публічні закупівлі

Оркестр - це завжди свято

Переглядів: 1 472 Дата публікації: 14 вересня 2021 года

90 років Одеської філармонії відзначаємо в 2021 році. Чудовий привід воскресити в пам'яті яскраві сторінки історії провідної концертної організації міста.

Масштаби філармонічної діяльності вражають. Вони вбирають в себе все різноманіття концертного виконавства, в якому домінуючу ноту завжди займав симфонічний оркестр. І це не випадково.

Оркестр - це диво, це найвища точка, до якої змогла дотягнутися в сучасній цивілізації творча думка.

Для мене наш філармонічний оркестр був з мого шестирічного віку рідною сім'єю: батько грав в оркестрі в групі перших скрипок. Він брав мене із собою на всі репетиції, особливо часто це відбувалося в літні місяці, коли оркестр готував свої програми на концертному майданчику Міського саду, який в той час належав філармонії. Для мене цей час стало незабутнім зануренням в світ симфонічної музики і її творців.

Щоб не виглядати «Иванами, не помнящими родства», скажімо про предтечу симфонічного оркестру. У тижневику, що виходить в Одесі під назвою «Театральний тиждень», а точніше, в №3 за 1926 рік, читаємо: «ОФО» (Одеське філармонійне товариство) організувало власний симфонічний оркестр з 60 чоловік, який виступатиме 2 рази в місяць в місті і 2 рази в місяць на околицях ». Через деякий час в тому ж виданні нова інформація про концерт, в якому звучала 4-а симфонія Брамса, а також твори Артюра Онеггера і Поля Дюка. Що цікаво, тут названі знакові диригентські імена. По-перше, видатний чеський музикант, диригент Йозеф Прибік, який прослужив в нашому оперному театрі не одне десятиліття.

Друге диригентське ім'я - Олександр Маркович Сігал - професор медицини, лікар милістю Божою, і, одночасно з цим, чудовий музикант, який диригував і оперним оркестром і оркестром ОФО.

В інших публікаціях про оркестр ОФО читаємо: «Концерти з творів Бетховена і Скрябіна слід вважати подіями в музичному житті Одеси. Не менш значущими були концерти з творів Чайковського, а також Берліоза і Ліста ». Мене дуже порадувало, що деякими з цих концертів диригував Микола Малько.

Адже про цього видатного диригента, професора Ленінградської консерваторії, я розповідала слухачам у зв'язку з тим, що саме він підготував виконання Першої симфонії молодого Дмитра Шостаковича.

У більш пізній період повагу оркестрантів і слухачів концертів заслужили диригенти Леонід Могилевський, який стояв біля витоків чудової музичної династії, і Олександр Клімов - батько чудового скрипаля Валерія Клімова. Коли я говорю про симфонічні концерти, я згадую віддану цим музичним вечорам публіку, справжню одеську інтелігенцію. З далеких років юності я запам'ятала двох приголомшливих меломанів, це професор медицини Ілля Юхимович Цікліс і провізор Семен Горовіц, який працював в легендарній аптеці Гаєвського, знайомої кожному одеситу.

У наші дні з великим пієтетом до симфонічного оркестру завжди ставився професор математики, театрознавець, автор багатьох книг з історії музичного життя Одеси, Валентин Максименко.

Не можу не назвати ім'я мого великого друга Леоніда Григоровича Авербуха, заслуженого лікаря України, тонкого знавця музики, чиї оцінки, судження про трактування прослуханих нами творів, просто вражають. Спілкуватися з такими людьми - справжня насолода.

У родинному колі тато часто розповідав про своїх колег, приводив кумедні історії про оркестрове життя. Мені запам'яталося, що окремі частини репетицій музиканти називали «заїздами». Звідки це? А все пояснюється просто: музиканти вважали себе «робочими конячками», а диригентів - «наїзниками». Звідси і вираз: «наїзники змінюються, а конячки залишаються».

У моїй пам'яті збереглися прізвища музикантів, що стояли за диригентським пультом з початку 50-х років до кінця 80-х. Чи не відмовлю собі в задоволенні всіх їх перерахувати: Олександр Пресич, Віктор Дубровський, Михайло Корсавін, Гаррі Оганезов, Георгій Гоцерідзе, Ігор Сімович, Юрій Алієв, Вадим Перевозников ...

Кожен з цих диригентів залишив свій слід в історії оркестру цікавими програмами, яскравими прем'єрами творів світової класики.

Не можна не сказати про солістів-гастролерів, які відгукувалися на запрошення від дирекції філармонії. Ніколи не забуду чудове сопрано Алли Соленковой, яка виконувала Концерт для голосу з оркестром Р. Глієра, виступ піаністів Павла Серебрякова, Галини Черні-Стефанської (Польща), віолончеліста Михайла Хоміцера. Я спеціально називаю рідкісні імена, тому що Еміль Гілельс, Давид Ойстрах, Мстислав Ростропович та інші зірки першої величини завжди були бажаними солістами симфонічного оркестру.

Оркестр - це завжди свято

Група артистів оркестру. По центру Давид Ойстрах

Хочу сказати кілька слів про диригентів-гастролерів, які в моїй пам'яті залишили незгладимий слід. Це - Вероніка Дударова, що створювала в залі на своїх концертах особливу енергетику. Її дуже любили всі оркестранти, охоче фотографувалися з чарівною жінкою-музикантом. У нашому сімейному архіві є кілька безцінних фотографій, підписаних батькові Веронікою Дударовою.

Оркестр - це завжди свято

Група артистів оркестру. По центру Вероніка Дударова

Одне з найсильніших вражень моєї юності пов'язано з блискучим диригентом Альгідом Жюрайтісом. Переді мною фотографія красивого, чарівного музиканта, який на сцені був Богом, він буквально заворожував музикантів точним жестом, емоціями, майстерністю розкриття образів музичних творів.

Для свого концерту 21 листопада 1959 він вибрав музику французького композитора Моріса Равеля. Як прийнято говорити в оркестровій середовищі, в той вечір він «поставив» «Болеро» та «Вальс» Равеля.

Незважаючи на те, що з того вечора минуло понад шістдесят років, я досі перебуваю під враженням виконання «Вальсу», задуманого як хореографічна поема, під враженням «Болеро», в якому з колосальною силою втілена стихія чіткого, маршеподібного руху і поступового звукового і темпового наростання. Це було грандіозно! Ніколи не забуду цей концерт.

Ні я, ні мій батько, не могли припустити, що через два десятиліття я, як лектор-музикознавець філармонії, буду коментувати концерти оркестру в різних залах і містах області.

Мені пощастило коментувати концерти з видатними диригентами-гастролерами. Серед них: Натан Рахлін, Фуат Мансуров, Олександр Дмитрієв, Саулюс Сондецкіс. Чому з'явилася така можливість? Справа в тому, що вечірні концерти проходили по суботах, а денні симфонічні концерти для дітей - по неділях. Якщо дирекції вдавалося домовитися з гастролером, він залишався на недільний концерт, який ставав особливо святковим і яскравим. У мене збереглися афіші деяких з цих концертів. Для мене вони є дорогоцінними реліквіями.

У ювілейній публікації не омину своєю увагою авторські концерти видатних композиторів: Дмитро Шостакович, Арам Хачатурян, Дмитро Кабалевський, Георгій Майборода, Жанна Колодуб, Микола Раков ...

На моїй пам'яті авторський концерт Євгена Крилатова, який пройшов в рамках абонемента «Юний меломан». З теплотою в серці згадую дивовижну доброту і людяність Євгена Павловича, що проявилася під час співпраці, бесід з композитором, піаністом і диригентом, які подарували дітям і дорослим музику більш ніж до 160 кінофільмів і мультфільмів.

Звістка про те, що Є. Крилатов пішов з життя 9 травня 2019 року, боляче відгукнулося в моїй душі. Хоча, як то кажуть, «нові пісні придумала життя», мелодії Крилатова з фільмів «Пригоди Електроніка», «Ох вже ця Настя», з мультфільму «Зима в Простоквашино» - мелодії назавжди. І ще про один авторський концерт хочеться написати в цій публікації. Незабутній вечір, неперевершеним героєм якого був композитор Ісаак Дунаєвський.

Оркестр - це завжди свято

Льву Самойловичу Розен від І.Дунаевського

Власне кажучи, концертів було два, тому що великий філармонічний зал не зміг вмістити в один вечір всіх бажаючих послухати музику Дунаєвського і побачити «живцем» Маестро, що стоїть за диригентським пультом.

Ці концерти перевершили всі очікування. У них відбилися кращі сторони творчості композитора: мелодія, задушевність. Композитор привіз з собою провідних солістів Московської Державної філармонії та гастрольбюро СРСР. Марина Гордон, Галина Гончарова, Лев Яковлев і Олександр Сокальський передали красу пісень композитора з кінофільмів «Моя любов», «Волга- Волга», «Світлий шлях», «Кубанські козаки», з оперет «Син клоуна» і «Вільний вітер».

Не дивуйтеся відсутністю в переліку оперети «Біла акація». Над твором, який став «лебединою піснею» композитора, він працював навесні і влітку 1955 року. Відійшов у кращий світ композитор 25 травня 1955 року. Нам, одеситам, Дунаєвський залишив велику «Пісню про Одесу», що стала символом нашого міста.

Особливий фурор, як завжди, зробила увертюра до кінофільму «Діти капітана Гранта», складена відповідно до канонів класичного оркестрового письма. І увертюра, і багато пісень виконувалися «на біс». Публіка не хотіла розходитися. Особисто для мене завершився концерт отримав несподіване продовження.

... Я стояла на майданчику нашої парадних сходів, чекаючи батька. І раптом до мене підійшов Він, чарівник звуків, і звернувся з питанням: «А що тут робить в такий пізній час (час наближався до півночі) така маленька дівчинка? Скільки тобі років?" Я не розгубилася і пояснила: «Мені 10 років, мій тато грав сьогодні в оркестрі. Я дуже люблю Вашу музику, і багато пісень підбираю по слуху на фортепіано ». «Ти молодець, - сказав Ісаак Йосипович, - старайся, і все у тебе буде добре». Тут підійшов тато, і ми, мило вклонившись з Дунаєвським, поспішили додому. Ось вже, дійсно, «не забувається таке ніколи».

Пам'ятати ці унікальні музичні вечори допомагає сімейний архів, в якому зберігаються фотографії всіх перерахованих вище гастролерів, і ще багатьох, багатьох інших. Зазвичай підписи на фото дуже скромні, лаконічні: «На добру пам'ять» або «З вдячністю за виконану роботу».

Але є в архіві одне фото, яким я особливо дорожу. Це фото естонського диригента Романа Матсова, який неодноразово приїжджав з гастролями в Одесу. Його програми завжди були відзначені великим смаком і високою майстерністю. Ось як він підписав фотографію батька:

«Дорогий Лев Самойлович!

Ви такий чарівний і охайний, і захоплений музикант, що я був дуже і дуже радий з Вами обійняти всі 4 симфонії Брамса. Хай буде у Вас завжди богатирське здоров'я, і ​​на багато років Ваш такий необхідний внесок на благо всього оркестру.

Мій низький уклін і сердечне побажання світла і тепла.

Ваш Роман Матс.

27.10.70 р»

Все, що написано мною про симфонічному оркестрі минулих десятиліть - лише частина дорогих моєму серцю спогадів.

Сьогодні в стінах Одеської філармонії працюють два оркестри.

У 1991 році Національний Одеський філармонічний оркестр очолив художній керівник і головний диригент - народний артист України Хобарт Ерл.

У 1995 році був організований Камерний оркестр Одеської філармонії. Його художнім керівником і головним диригентом є заслужений артист України Ігор Шаврук - музикант володіє великими творчими можливостями. Колектив, якому у 2020 році виповнилося 25 років, ставить перед собою цікаві творчі завдання і успішно вирішує їх.

Але це вже зовсім інша історія ...

Ганна Розен, лектор-музикознавець, заслужений працівник культури України, лауреат літературної премії ім. К.Г. Паустовського

Фотографії з особистого архіва Ганни Розен

Поділитися в соцмережах
Реклама
Інформаційне повідомлення
.
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.

Календарь событий

 

ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 
     
 

Відео звіти з концертів

Артисти нашої філармонії

Фотоальбоми